Archipelag niskich wysp położony na granicy Lofotów i wysp Vesteralen, leżący za kręgiem polarnym [68°16`N, 15°07`E], składający się z kilkunastu wysp i wysepek, z dwoma głównymi rozdzielonymi wąskim kanałem: Borteroya i Heimoya.
Kiedyś była to baza rybacka o ważnym znaczeniu, z uwagi na bliskość położenia od obfitego łowiska dorszy, napływajacych tu zimą. Z uwagi na trudne warunki życia, w epoce silnika diesla, straciła na znaczeniu. Odkrycie złóż gazu i ropy oraz przemysłowe metody połowów ryb, tym samym wzrost zasobności i poziomu życia Norwegów spowodował ”wymarcie” tego typu osad i wiosek rybackich (podobnie jak Sor-Gjaeslingan). Obecnie potomkowie byłych lub następni właściciele odbudowują, odrestaurowują lub budują w takich miejscach domy wypoczynkowe – ”letnie”.
Widok na Risvaer – archipelag jest widoczny tuż nad szczytami Lofotów
Północne części wysp Heimoya i Borteroya
Południowe części wysp Heimoya i Borteroya
W wyniku zbiegu okoliczności (kto to ma szczęście?), życzliwości osoby pośredniczącej (Andrzeju, dziękujemy!) oraz właściciela domu na Borteroya, będziemy zimować na Risvaer wraz z FRI. Czerwony dom z białym tarasem oraz stałym pomostem z żółtym dźwigiem, będzie naszym tymczasowym domem na zimowanie w Norwegii. FRI będzie głównie cumować do pływającego pomostu widocznego wewnątrz cieśniny (nad domem).
Risvaer odwiedziliśmy w połowie sierpnia. Mieliśmy też sposobność goszczenia w domu letniskowym Henninga Morka z Oslo. Wykorzystując okres znacznego pływu syzygijnego, sprawdziliśmy możliwość cumowania FRI – jest o tym w ”Tramwaj to pojazd szynowy…”. A pontonem zwiedziliśmy okoliczne wody. Patrząc wstecz, to tu na Risvaer, przez 2 dni, mieliśmy tegoroczne lato :-) Widać to na zdjęciach poniżej.
ws