Żegluga wśród wysp z okolicy kręgu polarnego

W okolicy kręgu polarnego są wyspy o dziwnych i charakterystycznych kształtach: Lovund, Sanna (w archipelagu Traena), Hestman i Rodoy oraz niepozorne; wyspa Husoy i archipelagi Dorvaer oraz Selvaer. Na Lovund i Sanna są kolonie maskonurów, które niestety były w okresie intensywnego żerowania w morzu.

Lovund na kursie.

Rekonesans wokół Lovund:

A – dryfowanie po zawietrznej, połów makreli, fotografowanie

B – poszukiwanie maskonurów – były w morzu, ale były orły

C – cumowanie w porcie, zwiedzanie wyspy, spanie, zakupy

D – miejsce przygód opisanych w „Jeśli wszystko się zgadza…

Rekonesans na żaglach po archipelagach kręgu polarnego:

E – wejście do portu Sanna, bez cumowania – brak pomostów pływających

F – krótki postój w porcie przy Husoy – nic ciekawego

G – przejście archipelagu Dorvaer i Arctic Circle

H – żegluga na genakerze

J – na Selvaer, zwiedzanie wyspy, fotografowanie zachodu-wschodu, spanie

Wyspy Hestman i Rodoy ukryły się w chmurach i przelotnych opadach deszczu. Ich ciekawe kształty są przedstawione na zdjęciach w „Wyprawa do Norwegii – wstępne założenia” lub w Google Earth z włączoną funkcją „Zdjęcia z Panoramio”.

Sanna w archipelagu Traena na kursie

Poniżej jest ważne dla nas zdjęcie. W naszej karierze żeglarskiej dane nam było popłynąć za krąg polarny. Jest tuż za rufą FRI. Widzicie tę białą linię? Ja widzę! Stało się to 3 lipca 2010r., o h2235 CET+1 (letni czas środkowoeuropejski), na długości geograficznej 12°15,60` E, wśród północnych wysp archipelagu Dorwaer. FRI żeglując fordewindem bez postawionego bezana, płynie na północ, jest prawie północ, dlatego słońce jest na północy i odbija się w koszu rufowym :-)

Po przekroczeniu Polcirkeln żeglowaliśmy pod genakerem. I nie było to popisywanie się, czy próba igrania z Neptunem (Trollami?), tylko zwykła przyziemna potrzeba wysuszenia zawilgoconego żagla - pierwsza nadarzająca się okazja, na jego skuteczne odratowanie od pleśni. W tym celu opóźniliśmy moment zawinięcia na Selvaer.

Wejście na Selvaer

Ale zdążyliśmy przed północą zacumować i obejrzeć spektakl „odbicia się” Słońca od horyzontu. Poniżej widok z archipelagu wysp Selvaer. Kierunek Północ o północy czasu. Moment zachodu i wschodu Słońca. Najmniejsza wysokość Słońca nad horyzontem. 4 lipca, h0100 [CET+1].

ws