Poczta butelkowa - ciąg dalszy

28 stycznia 2012 popłynęliśmy na południowy skraj naszej Borteroya, w okolice bua naszych norweskich znajomych, czyli do miejsca znalezienia poprzednio opisanego listu butelkowego. Celem tego spaceru było fotografowanie zachodu słońca przez lunetę – było prawie bezwietrznie.

Mieszkając i zimując na Risvaer, mamy nawyk zbierania w każdym miejscu drewna dryfowego na opał. Tak było i tym razem. Ela obchodząc pobliski osuch znalazła, kolejną plastikową butelkę z ciasno zrolowaną kartką, zabezpieczoną przed rozwinięciem taśmą klejącą, aby łatwo było wysunąć list z butelki. Pierwszą naszą myślą było, że to kolejny list tego samego nadawcy z Ballstad – tamten list miał nr 189. Nakrętka, identycznie jak poprzednio, została sklejona z butelką. Po rozcięciu „koperty”, okazało się, że tym razem nadawca powierzył swój list poczcie falowo-dryfowo-znosowej na brzegu wyspy Hulloya w Tysfjorden, będącym odnogą wielkiego Vestfjorden i „nadanie” nastąpiło 3 sierpnia 2008r.

Treść listu: Cześć. Jak się masz? Wysłane z Hulløya 03.08.08. Wyślij do mnie wiadomość na 41… .

Po wymianie sms-ów i następnie @-i (przecież to XXI wiek), wiemy, że autorem listu jest obecnie 17-to letnia Julie z środkowej części Norwegii, która w sierpniu 2008 spędzała wakacje w hytte dziadka na wyspie Hulloya, leżącej w Tysfjorden, słynącym z wielkich ławic śledzi oraz stad orek. Po 1273 dniach list przebył odległość ~33 Mm - mierząc najkrótszą drogą (v=48m/doba). Schematyczne trasy obu listów pokazane są poniżej.

Teraz, jak zwykle, nastąpi nawiązanie do ostatnio trwających warunków meteorologiczno-hydrologicznych. Po świątecznych sztormach, od ~30-tu dni, trwał prawie nieustannie wiatr z sektora N-E i to on „dostarczył” tą przesyłkę z Ofoten, a pływ syzygijny w ostatnich dniach wysoko osadził na osuchu wyspy Borteroya ten list butelkowy.

Wiemy, że Risvaer w swojej historii, w czasach gdy nie było rozbudowanej sieci dróg – do lat 70-tych ubiegłego wieku, było istotnym skrzyżowaniem dróg morskich, bazą rybacką wraz ze slipem, był tu sklep wielobranżowy i poczta z kodem 8326 RISVAER (od 1 lipca 1887!) wraz z początkowo telegrafem (od 1932), następnie tradycyjnym telefonem. Risvaer w tym regionie stanowiło centrum ówczesnych sposobów i form komunikacji. Ale o tym, że jest skrzyżowaniem „dróg” poczty butelkowej nie wiedzieliśmy, ale już w to WIERZYMY! Będziemy podtrzymywać ten zwyczaj :-)
Znalazco,
ten list został wrzucony do morza na Risvaer w lutym 2012,
w trakcie naszego zimowego pobytu na wyspie Borteroya.
Proszę o potwierdzenie znalezienia listu na fri@fri.info.pl
http://fri.info.pl

ws