O innych noszących nazwę "FRI"

Słowo fri w językach szwedzkim i norweskim oznacza wolny. W języku duńskim swobodny, a czasami w kontekście jest tłumaczone jako bezpłatny lub piątek. Pisane w języku angielskim free, też ma znaczenia; wolny, swobodny, bezpłatny. Przykładowe, swobodne skojarzenia w języku polskim: friwolny Frikuś...

Szkuner Anne Margethe

szkuner Anne Margethe http://annemargrethe.dk

Szkuner Anne Margethe Szkuner Anne Margethe

kecz FRI http://free-fri.dk/index.htm


Nazwę FRI nosił kecz zbudowany w 1912 r. w Svendborg przez Ring-Andersen Skibsvert, nazywający się pierwotnie Anne Margrethe i był początkowo szkunerem o długość 32m. Jako FRI pływał w latach 1971-2008, a właścicielem i kapitanem był David Moodie. Brał udział w wielu akcjach protestacyjnych Greenpeace, między innymi przy atolu Mururoa (Polinezja Francuska) w 1973 – przeciw francuskim próbom jądrowym. W 1998 wykorzystując wsparcie finansowe z funduszu Skibsbevaringsfonden został poddany remontowi. Idea i cele tego funduszu są przedstawione w O funduszu wsparcia w Danii. W 2008 statek został pozyskany przez stowarzyszenie Sailingship Association Anne Margrethe, którego celem jest odrestaurowanie żaglowca w pierwotnej formie i pod pierwotną nazwą Anne Margrethe.

Drugą jednostką noszącą nazwę FRI jest slup – duński szpicgat klasy S45, wybudowany w 1946r. według projektu Aage Utzon, o długości 8,47m i szerokości 2,75m. Port macierzysty Humlebaek. Jest dwukrotnym zwycięzcą regat "Sjelleand Rundt".

Slup FRI Slup FRI

slup FRI http://www.geocities.com/Yosemite/Geyser/6982/Fri.html

Kolejną jednostką o nazwie FRI jest współczesny norweski jacht z Oslo, którego zdjęcia zamieszczone są w MarineTraffic.com. Jest to piękny i nowoczesny slup o długości 10 m, obecnie bazujący na Pacyfiku, w Seattle. Jest wyposażony w AIS - numer identyfikacyjny MMSI 257977890. W wykazie statków w MarineTraffic.com występują statki: FRI LAKE, FRI MOON, FRI OCEAN, FRI SUN, FRI TIDE i FRI STREAM. Wszystko to małe masowce o długości ~90 m.

Slup FRI Slup FRI

Tych internautów, którzy posiadają informacje o innych jednostkach noszących nazwę „FRI” lub znajdą wzmianki w Internecie na interesujący nas temat, prosimy o przekazanie informacji na .