STYL - PROFESJONALIZM - ODWAGA

Jeśli w żeglarstwie morskim ktoś planuje lub realizuje COŚ z myślą o przyszłej nominacji do którejś z prestiżowych nagród żeglarskich za rok 2015: Srebrny Sekstant, Rejs Roku lub KOLOSY, to sugeruję plany przełożyć na później, trwającą realizację wydłużyć na rok 2016 i nie łudzić się; a może jednak w 2015-tym?

Ja w swoich statystykach wymienionych nagród, za ROK 2015 już wpisałem kapitana Piotra Kuźniara, za Wyprawę SELMA - ANTARKTYDA - WYTRWAŁOŚĆ na s/y Selma Expeditions.

Jury i Kapitule - szanownym decydentom Nagród Honorowych „Rejs Roku”, „Srebrny Sekstant” oraz KOLOSY podpowiadam, w uzasadnieniach proszę zawrzeć: za STYL, PROFESJONALIZM i ODWAGĘ... Kolejność jest nieprzypadkowa.

Skład załogi - Etap Morze Rossa:
Piotr Kuźniar - kapitan jachtu, Wrocław,
Michał Gawron, członek załogi, Chorzów,
Dusan Jamny, członek załogi, Czech, Praga,
Krzysztof Jasica, zastępca kapitana, Warszawa,
Piotr Lubaczewski, członek załogi, Żyrardów,
Tomasz Łopata, zastępca kapitana, Kraków,
Krzysztof Pełka, członek załogi, Warszawa,
Leszek Rychlik, członek załogi, Warszawa,
Artur Skrzyszowski, oficer żaglowy, Gliwice,
Damian Święs, członek załogi, Warszawa,
Jacek Załuski, członek załogi, Gliwice.

Wyprawa była dedykowana pamięci Sir Ernsta Shackletona, w 100-lecie Jego bohaterskiej wyprawy na statku ENDURANCE (Wytrwałość). Selma Expeditions odwiedziła najważniejsze miejsca związane z polarnymi wyprawami Shackletona: antarktyczne Morze Weddella, Georgię Południową i Wyspę Słoniową. Dokonano także pierwszego w historii żeglarstwa - zimowego opłynięcia Hornu. W czasie ostatniego etapu wyprawy załoga Selmy osiągnęła pozycję leżącą najdalej na południe [78°43,926’ S i 163°40,957’ W] i zdobyła szczyt jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie EREBUS (3794 mnpm), na koniec przepłynęła przez zamarzające Morze Rossa.

Pisząc to, pamiętam równocześnie o dokonaniach załogi s/y Katharsis II (pod banderą brytyjską) oraz o wyprawie s/y Isfuglen. Był też w tym czasie (2014/15) i w tym rejonie (wody antarktyczne) czwarty jacht z najgłośniejszą medialnie wyprawą i załogą. Wszystkie wyprawy były powiązane z setną rocznicą śmierci Shackletona.

Wacław Sałaban, kwiecień 2015r.