Spotkania i rozstania w Skarsvag

Po planowym spotkaniu w Havoysund z naszym podróżnikiem Michałem, dalej wspólnie pożeglowaliśmy do Gjesvaer i wokół przylądków Knivskjellodden oraz Nordkapp, do Skarsvag nad Morzem Barentsa.

Niepozorny, bardziej wystający na północ Knivskjellodden oraz potężny i reprezentacyjny Nordkapp. Który górą?

W wyniku kolejnego załamania pogody, z wczesno-wiosennej na jesienno-zimową z poziomo zacinającym opadem „deszczośniegu”, przedłużyliśmy nasz postój w Skarsvag o jeden dzień. To umożliwiło nam kolejne bliskie spotkanie. Poznaliśmy Jolę Å., stałą mieszkankę Skarsvag, Polkę, Dunkę i zarazem Norweżkę. Nie tuzinkową Postać, Dobrą Duszę, z Otwartym Domem dla każdego kto do Skarsvag „zabłądzi”. Dzięki takim Osobom, nawet tak odległe miejsca za Nordkapp i nad Morzem Barentsa [71°06`48``N, 25°49`37``E], nie są na „końcu świata”, tylko są bliżej jego pępka! Skarsvag, po Akkarfjord i Tufjord, to kolejne miejsce głęboko schowane w tej najdalszej Północy kontynentalnej Europy, w którym spotkaliśmy rodaków. Poniżej zdjęcie centrum Skarsvag wraz z domem Joli.

Jolu, dziękujemy za gościnę, za Twoje opowieści, za wspaniałą zupę rybną, aromatyczną kawę i sprezentowaną nam skórę renifera :-) ewms

25 maja o h1329 na pokładzie FRI, Michał trawersował najodleglejszy na północy punkt kontynentalnej Europy, a późnym wieczorem, a właściwiej przed końcem tej doby, był na nim drogą lądową, docierając nań rowerem i pieszo po śniegu ze Skarsvag.

25 maja 2011r. Michał na Knivskjellodden, symboliczny start podróży Północ – Południe.
W tle podwójna tęcza nad Nordkapp, dobry znak na początek podróży [foto Michał Sałaban]

Po zmianie pogody na wczesno wiosenną, 27 maja wcześnie rano, rozstaliśmy się z Michałem. On popedałował na POŁUDNIE – realizując swoją zaplanowaną na prawie dwa lata wyprawę. Szczegóły są w blogu podróżnika na stronie http://north-south.info/pl/.
A my popłynęliśmy dalej na wschód, do Kjollefjord na półwyspie Nordkinn. W ubiegłym roku, 20 września, nadciągająca zima wymusiła na nas w Skarsvag zasadniczą zmianę kursu na południe – powrót do planowanego miejsca zimowania na Risvaer.

¾ rodziny tuż przed rozstaniem w Skarsvag.

Michał odjechał.