Powstanie, uruchomienie i zaistnienie strony nastąpiło w marcu ubiegłego roku. W pierwszej jej odsłonie, między innymi przedstawiliśmy dziewięć tekstów – ilościowo najobszerniejsza odsłona. Tematycznie, głównie poświęcona wielowątkowemu przedstawieniu szpicgata FRI. W pierwszej odsłonie były też dwa teksty o tematyce kultywowania tradycji morskich; „Bark SVANEN” i „Tradycje poczty statkowej”.
Pierwsza aktualizacja, a druga odsłona, ukazała się ze znacznym opóźnieniem w stosunku do zamierzeń. Tu aspekt administracyjno – techniczno - organizacyjny („obiektywne trudności”) wydłużył cykl wydawniczy. To opóźnienie spowodowało rozrost objętościowy tej aktualizacji (druga co do ilości tekstów). W tym wydaniu załączony został „wstępniak” pt. „O kontynuacji strony fri.info.pl”, częściowo przeredagowany w drugiej aktualizacji („ O aktualizacjach strony fri.info.pl”). Tematycznie było nadal o FRI i kultywowaniu… , choć były też zwiastuny nowych cech opracowań: o charakterze szkoleniowym („Od etykiety flagowej, przez MPZZM, do flagi Grenlandii”) i w stylu newsa („Trójmiejskie i zachodniopomorskie tramwaje wod…”).
Kolejną aktualizację (II) cechowało wprowadzenie podziału na pięć poruszanych grup tematycznych (nadal adekwatny do naszych zamierzeń) oraz zdominowała tematyka popularyzująca ogólnie znane pojęcia, związane z morzem i żeglugą po nim.
Aktualizacja trzecia, to tematyczne powiązanie już z rozpoczętym sezonem żeglarskim i prawdziwa literatura o… marynistyce. Dodatkowo pierwszy w pełni prywatny a czasami osobisty tekst „Głównie dla Tych co z USP…”.
Odsłony lipcowa, sierpniowa i częściowo wrześniowa, czyli aktualizacje; IV, V (ze zmianą zdjęcia na stronie głównej) i VI, to głównie opisy i wspomnienia naszych rejsów na FRI i „kiedyś tam”, pierwsze podsumowanie istnienia strony oraz „newsy”.
Szósta aktualizacja była najskromniejsza w całej historii strony, z uwagi na brak przewodniego tekstu, który miał być jej atrakcją. Tak rokowała ciekawa tematyka geograficzna, której miał być poświęcony. Ów teksty z braku …chęci i złodziejstwa – kradzież nośnika wraz z materiałami, niestety nie powstał. Natomiast całkowicie zaskoczyła mnie poczytność, „Znamion jachtingu”, równolegle opublikowanych w Subiektywnym Serwisie Informacyjnym oraz pilnie przedrukowanych na portalu żagle.com, wywołując zażartą i długotrwałą dyskusję oraz bezceremonialną krytykę zawartych tez, przez część środowiska żeglarskiego. Po wielowątkowej dyskusji z wieloma interlokutorami za pomocą poczty @, nadal trwam przy wyrażonych w tekście sformułowaniach i przekazywanych za ich pomocą myślach. Niepozorny w zamierzeniach artykuł, dla części pływających pod żaglami, był wybuchem granatu. Mimo wielu publicznych – w Internecie „uszczypliwości” od adwersarzy (to delikatne sformułowanie), milczenie wielu i drobne gesty poparcia od niektórych, utwierdzają mnie w celności tego tekstu.
VII-ma czyli październikowa zmiana strony, poza kontynuacją opisów rejsów i tematyki spitzgaterów, za pomocą dwóch kolejnych suplementów wstawionych ad hoc, zainicjowała popularyzatorskie ujęcie tematu o jesiennej pogodzie („Pierwszy jesienny sztorm na Bałtyku Południowym w 2009r.”, „Czy to już zima, czy tylko jesienna szaruga? - kolejny sztorm na Bałtyku Południowym”).
W listopadzie, w VIII-mej aktualizacji było podsumowanie sezonu 2009 na FRI, trochę techniki dla zainteresowanych („Dla zainteresowanych mechaników”) i specyficzna marynistyka. Jako suplement ukazała się informacja wspierająca akcję zbierania podpisów przez środowisko żeglarskie, pod nazwą „Apel do parlamentarzystów”.
Kontynuacja (do znudzenia – dwa teksty) tematu jesiennej pogody, sporo podsumowań na zakończenie roku oraz powrót do ostatnio zaniedbanego „kultywowania tradycji morskich”, to treść IX - ostatniej aktualizacji.
Szczegółowy spis aktualizacji w 2009r.
W 2009 roku na fri.info.pl zaistniało czworo autorów - armatorów. Fakt, że nierówno ilościowo, ale pewnie; ilość x jakość = constans! Dobrze, że matematyka będzie obowiązkowa na maturze! Obecna strona to ~300MB danych w pamięci serwera.
Inne zasoby strony: albumy zdjęć, tapety, materiały do pobrania, publikujemy głównie w celach dokumentacyjnych i w związku z powyższym przepraszamy za umieszczanie zdjęć rażących swoją jakością i błędami (nie ostre, złe kolorystycznie, źle skadrowane itd.). Tu przeważa u nas chęć bezkrytycznego ukazania ujęcia. :-)
Co dalej? Zgodnie z wnioskiem napisanym na końcu analizy oglądalności: TRWAMY dalej. Ale planowane kolejne „obiektywne trudności” – wyjazd Administratora w Świat, możliwe, że w świat bez szerokopasmowego Internetu, spowoduje spore ograniczenie, a może nawet 5-cio miesięczne zawieszenie aktualizacji. Optymistycznie: może będzie szansa na regularne teksty ale ubogie w zdjęcia, ilustracje i rysunki.
Aby podsumowanie było pełne, dziękuję Projektantowi i Administratorowi strony za sprostanie oczekiwaniom i wymogom autorskim, a przede wszystkim za cierpliwość. Zainteresowanych odsyłam do stopki redakcyjnej na stronie głównej, z wyblakłym drobnym drukiem.
ws