Plan rejsów 2010

Norwegia, kraj twardych ludzi (4,8 mln), dawnych wikingów, rybaków i rolników, położony na skraju wysokiego i skalistego Półwyspu Skandynawskiego oraz północnego Atlantyku. Z surowym klimatem wysokich szerokości geograficznych, łagodzonym ciepłym, powierzchniowym Prądem Norweskim, będącym odnogą Prądu Północnoatlantyckiego, płynącego od Szkocji na północny wschód, wzdłuż brzegów Norwegii, z systemu Prądu Zatokowego.

Bogactwami Norwegii są: szelf kontynentalny nadal zasobny w ryby, ropę naftową i gaz ziemny oraz dziewicze środowisko naturalne, z fascynującymi elementami; fiordami, szkierami, archipelagami wysp, górami, lodowcami, oraz z takimi zjawiskami geograficznymi jak; długie dni latem, a zimą długie noce wraz z zorzą polarną oraz pływami morskimi i brakiem zimowego zalodzenia, aż za Narvik i Tromso.

Historyczne, społeczne i polityczne dzieje Norwegów po okresie dominacji Wikingów w Europie, następnie po 400-tu latach naprzemiennej zależności sąsiedzkiej od Szwecji i Danii, oraz po okupacji niemieckiej, uległy stabilizacji w drugiej połowie XX w. Bardzo rozsądnie wykorzystując swoje bogactwo surowcowe, rozwinięto nowoczesny przemysł wydobywczy i przetwórczy, nowoczesne rybołówstwo i rolnictwo. Finansując budownictwo drogowe: zbudowano tunele przez góry i pod dnem morskim, wiszące mosty, groble, lotniska, czyli wszelkie sposoby przepraw w górzystym i nadmorskim terenie - rozwinięto zaplecze pod nowoczesne usługi turystyczne, turystykę pieszą, górską, rowerową, żeglarstwo, narciarstwo, caravaning. I wędkarstwo, zwłaszcza morskie.

Tam gdzie równoleżnikowo Norwegia zaczyna być „cienka”, zaczyna się odległa, daleka, północna Norwegia (na N od Trondheim), czyli od ~63°N. Odtąd towarzyszą fascynujące dla nas zjawiska: białe noce latem (krąg polarny jest na 66,34° N), zorza polarna zimą, znaczne pływy - o skoku >2m (skok zwiększa się od 0,5m w Stavanger do 2,7m na północy), silne lokalne prądy pływowe - maelstromy (do 6-8w) z wirami. A w rybnym morzu są też wieloryby i orki, na lądzie renifery i łosie, a w przestworzach orły i wiele gatunków morskich ptaków. Norwegia to też Nordcap, Wyspa Niedźwiedzia i Svalbard oraz Jan Mayen.

Takie mamy wyobrażenia o Norwegii na podstawie lektury przewodników, locji, Internetu i opowiadań tych, co już tam byli. Będziemy chcieli je zweryfikować w sezonie 2010 i może 2011, zwiedzając fiordy zachodnie, północno-zachodnie, wybrzeże Helgelandu, Lofoty, Vesteralen i Finnmark.

Plan rejsów w 2010

od do ilość dni skąd - dokąd region załoga
- 22 IV (1 V) (2) 9 V 7-16 prace bosmańskie i wodowanie w Ronne JP, ES, WS, MAK
I 9 maja 15 maja 3-5 Ronne - Świnoujście WS
II 22 maja 2 czerwca 11 Świnoujście - Oslo JP + Akson: PS, BM, TK
III 2 czerwca 10 czerwca 8 Oslo - Bergen JP + Akson: GH, TT
IV 10 czerwca 19 czerwca 9 Bergen - Trondheim JP + Akson: AW, BD, DW
V 19 czerwca 10 lipca 21 Trondheim - Bodo Helgeland EWS + MAK
VI 10 lipca 4 sierpnia 25 Bodo - Tromso Lofoty AJP + EP / BDG
VII 4 sierpnia 24 sierpnia 20 Tromso - Risvaer - Tromso Lofoty + Vesteralen EWS + KS, MS, KK
VIII 24 sierpnia 4 września 12 Tromso - Hammerfest - Honnigsvag Finnmark EWS + OJM
IX 4 września Honnigsvag - ... - Tromso Finnmark EWS
Norwegian

źródło: Google Earth

Oj, nalatamy się tą linią lotniczą!