Od etykiety flagowej, przez MPZZM, do flagi Grenlandii

Opracował Wacek Sałaban

Noszenie bandery, czyli morskiej flagi państwowej, na wodach terytorialnych jest prawnym obowiązkiem, natomiast na wodach otwartych – międzynarodowych, jest dobrowolnym zwyczajem. Tradycja i współczesne obyczaje określają następujące zasady etykiety flagowej dla jachtu typu kecz:

§. Międzynarodowe przepisy o zapobieganiu zderzeniom na morzu (MPZZM), inne ich tradycyjne i alternatywne określenie to; Międzynarodowe prawo drogi morskiej (MPDM). Wymienione przepisy stanowią:

jacht pod żaglami jacht pod żaglami i na silniku

Prawidło 25.
Statki żaglowe w drodze i statki wiosłowe.

Pkt. e.

Jeżeli statek idący pod żaglami jest również napędzany przez maszynę, powinien pokazywać z przodu, w miejscu, skąd będzie najlepiej widoczny, znak w kształcie stożka skierowanego wierzchołkiem w dół.

jacht na silniku jacht na kotwicy

Prawidło 30.
Statki zakotwiczone i statki na mieliźnie.

Pkt. a. i.

Statek stojący na kotwicy powinien pokazywać w miejscu, skąd będzie najlepiej widoczne (...) białe światło widoczne dookoła widnokręgu albo kulę – w przedniej części statku (...)


jacht polskiej bandery na wodach Bornholmu z klubowym proporcem

Bornholm, określany Zieloną Wyspą, posiada nieoficjalną flagę, podkreślającą odrębność terytorialną, która jest dumnie wywieszana przez Bornholmczyków. W Danii są kultywowane (tolerowane) zamorskie tradycje z okresu kolonialnego. Do dziś Dania ma swoje „posiadłości zamorskie” – Grenlandię i Wyspy Owcze wchodzące w skład Królestwa Danii w ramach tzw. Rigsfællesskabet, jako terytoria autonomiczne ale i zależne.

Wszystkie kraje, narody i regiony Skandynawii tworzą swoje flagi na wzór Krzyża skandynawskiego. Więcej na ten temat jest w internecie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC_skandynawski, Nawet dla Grenlandii, mimo sporej odległości od Europy i Skandynawii, wybrany i ustalony został w 1985r, wzór flagi nawiązującej do krzyża skandynawskiego.

Nam Polakom, flaga Grenlandii bardziej kojarzy się z połączeniem naszych barw z flagą... Japonii :)