O FRI

FRI

Jacht FRI został zbudowany w roku 1984, w stoczni w Horsens (Dania), przez Gunnara Sorensena. Zwodowany został w 1987. Poprzednim właścicielem jachtu był Palle Hansen (1992 - 2008r); porty macierzyste to kolejno Horsens, Helsingor i Nekso, a obecnie Gdynia.

Jacht jest kopią duńskiego szpicgata1 (Spidsgatter) z 1934 roku, projektu Georga Berga, z oznaczeniem typu konstrukcji na żaglu S 45. FRI posiada ożaglowanie typu kecz2 (dwumasztowe) o powierzchni pomiarowej żagli 42m2. Kadłub ma wykonany z laminatu (to jest zasadnicza różnica względem oryginalnych duńskich szpicgatów), pokład jest drewniany. Długość całkowita wynosi 9,25m - wraz z bukszprytem i sterem, szerokość 2,80m, zanurzenie 1,45m, wyporność 4,2T. Jest wyposażony w sztaksle: genua, fok, kliwer i fok sztormowy oraz genakera, grota pełnolistwowego (dwie refbanty) i bezana (też dwie refbanty). Posiada wbudowany czterocylindrowy silnik wysokoprężny, o mocy 21KM, typ KUBOTA V 800-B. Jacht wyposażony jest w GPSy, ploter map, log, echosondę, autopilota, UKF-kę, AIS, tratwę ratunkową, bączek, ponton z silnikiem przyczepnym, pięć stałych koi, kuchenkę gazową, ogrzewanie, chłodziarkę, kingston. FRI jest jachtem mocnym, solidnym, bezpiecznym, dobrze wyposażonym, dość szybkim, wystarczająco wygodnym, bardzo zadbanym. To jacht z charakterem i... klasą! FRI w językach norweskim i szwedzkim znaczy WOLNY.

1 Szpicgat to jacht z rufą o ostrym zakończeniu, podobnym jak dziób jachtu i nie ma pawęży.

2 Kecz i jol, to jachty dwumasztowe, gdzie przedni maszt (grotmaszt) jest wyższy od tylniego (bezanmasztu). Różnica między keczem a jolem, polega na umiejscowieniu urządzenia sterowego w stosunku do bezanmasztu. Na keczu rumpel lub koło sterowe jest za bezanmasztem, na jolu bezanmaszt jest za rumplem lub kołem sterowym. Jest też inna definicja kecza / jola, w której decydującym jest usytuowanie tylniego masztu względem konstrukcyjnej linii wodnej (KLW). Jeśli bezanmaszt stoi na nawisie rufowym, to jest to jol, gdy jest w obrysie KLW, to kecz. Według obu zasad, FRI jest keczem.