_ _ . _

„Q” to sygnał dźwiękowy, tradycyjnie nadawany przez statki Hurtigruten [Szybkajazda] w trakcie wchodzenia do portu oraz dla wzajemnego pozdrawiania się jednostek tej kompanii podczas ich spotkań na morzu. Inną ciekawostką i specyfiką floty statków Hurtigruten jest cumowanie zawsze lewą burtą do nabrzeża. LB ma też charakter reprezentacyjny, na niej gromadzą się pasażerowie podczas cumowania i mijania się jednostek podczas spotkań na morzu.
Zainteresowanych tematyką kompanii żeglugowej Hurtigruten, a jest tego warta, namawiam do zapoznania się z artykułem „O Hurtigruten (prawie) wszystko” zawartym w periodyku Powiat Słupski Nr 10-11 2008. http://www.powiat.slupsk.pl/plik,508,263,93-94-pdf.pdf

_ _ . _ (MS Nordlys) i _ _ . _ (MS Polarlys)

Na redzie portu Berlevag, będącym pierwszym portem od zachodu na półwyspie Varanger, dochodzi do codziennego spotkania statków Hurtigruten. Jako pierwszy o h2230 cumuje płynący na południe, a ~15 minut później przybija podążający na północ. Podczas naszego pobytu w Berlevag fotografowaliśmy spotkanie MS Polarlys z MS Nordlys tuż przed główkami portu oraz wysłuchaliśmy koncertu sygnałów dźwiękowych. W tym też czasie trwało częściowe zaćmienie Słońca na Północy, prawie o północy.

MS Polarlys i MS Nordlys w blasku częściowo zaćmionego Słońca tuż przed północą (01.06.2011)

W drugim dniu naszego pobytu w Berlevag mijały się Nordlys z Richard With. Tym razem spotkanie nastąpiło w znacznym oddaleniu od wejścia do portu.

ws